Visit Øst-Norge har sluttet seg til Norwegian Travel Clusters satsing «KI-klare destinasjoner», som gir destinasjonsselskapet tilgang til AI Opener for Destinations, et internasjonalt lærings og utviklingsprogram for kunstig intelligens i reiselivet. Programmet drives av Group NAO og retter seg mot destinasjonsselskaper som ønsker å ta i bruk KI i strategisk arbeid, markedsføring og besøksforvaltning.
Gjennom deltakelsen får Visit Øst-Norge tilgang til kompetanse, verktøy og erfaringsutveksling med mer enn 120 reisemål i Europa, USA og Canada. Programmet omfatter blant annet faglige samlinger, praktiske verktøy og internasjonal erfaringsdeling.
Avtale med Mindtrip
Som en del av satsingen inngår Visit Øst-Norge, sammen med 29 andre norske destinasjonsselskaper, en avtale med den internasjonale KI-plattformen Mindtrip.
Plattformen gjør det mulig for reisende å planlegge turer gjennom en KI-assistent som kan besvare spørsmål, gi lokale anbefalinger, vise forslag på kart og sette sammen reiseruter basert på innhold fra destinasjonene selv. Ifølge pressemeldingen bygger løsningen på innhold levert av destinasjonsselskapene og kan gi personlige anbefalinger med bilder, kart og lokal informasjon.
Alle de 29 deltakende destinasjonene er en del av ordningen Merket Bærekraftig Reisemål, noe som også ligger til grunn for modellen.
Skal styrke den digitale utviklingen
Kristin Prøven, reisemålsutvikler i Visit Øst-Norge, sier at satsingen handler om å bruke kunstig intelligens som et verktøy for bedre beslutninger og mer effektiv ressursbruk.
– Kunstig intelligens handler ikke om å erstatte mennesker, men om å gi oss bedre beslutningsgrunnlag og frigjøre tid til det som skaper mest verdi. Gjennom dette internasjonale nettverket får vi tilgang til erfaringer og løsninger fra noen av de mest fremoverlente destinasjonene i verden, sier Prøven.
Hun sier erfaringene blant annet skal brukes til å styrke destinasjonenes digitale synlighet og gjøre lokale reiselivsbedrifter mer synlige når reisende bruker nye søke og planleggingsverktøy.
Vil gjøre teknologien tilgjengelig
Ifølge pressemeldingen viser Norwegian Travel Cluster til at de fleste destinasjonsselskaper allerede har testet KI-verktøy, mens langt færre har utviklet en strategi for hvordan teknologien skal tas i bruk systematisk. Målet med programmet er å gjøre norske reisemål bedre rustet gjennom konkrete verktøy, faglige samlinger og internasjonal erfaringsdeling.
Daglig leder Arne-Jørgen Skurdal i Visit Øst-Norge mener deltakelsen vil styrke regionens utviklingsarbeid.
– Reiselivet står midt i en digital omstilling. Skal vi lykkes med å skape attraktive, bærekraftige og konkurransedyktige reisemål, må vi være tidlig ute med å forstå og ta i bruk ny teknologi. Gjennom denne satsingen får Visit Øst-Norge tilgang til internasjonal kompetanse som ellers ville vært vanskelig å bygge opp alene, sier Skurdal.
Han peker også på at destinasjonsselskapet ønsker å bidra til at små og mellomstore reiselivsbedrifter får lettere tilgang til ny teknologi og kompetanse.
Ifølge Skurdal skal erfaringene fra programmet blant annet brukes til å videreutvikle innholdsproduksjon, gjesteinformasjon, analyse, produktutvikling og markedsføring i regionen.
Kilder
- Visit Øst-Norge, pressemelding: «Visit Øst-Norge tar posisjon i verdens største KI-fellesskap for reisemål», 4. juli 2026.
