International Air Transport Association (IATA) mener produksjon av elektrolytisk bærekraftig flydrivstoff, omtalt som eSAF, bør lokaliseres til regioner der fornybar elektrisitet er både mer tilgjengelig og rimelig. Begrunnelsen er at elektrisitet kan utgjøre opptil to tredeler av produksjonskostnadene, og dermed i stor grad avgjøre hvor konkurransedyktig eSAF kan bli.
Europa dominerer prosjektene, men kraftkostnaden er høy
IATAs oversikt viser at 40 av 46 annonserte anlegg i kommersiell skala er planlagt i Europa. Samtidig peker organisasjonen på at Europa har et av de høyeste gjennomsnittlige kostnadsnivåene for fornybar elektrisitet globalt,målt som gjennomsnittlig produksjonskostnad for fornybar elektrisitet. IATA fremholder at dette kan svekke prosjektøkonomien, gitt hvor stor del av kostnadsbildet som kommer fra strømforbruket i produksjonen.
IATA trekker frem Norden som et mulig unntak i europeisk sammenheng, fordi regionen i større grad kan kombinere høy andel fornybar kraftproduksjon med mer konkurransedyktige kraftpriser enn mange andre europeiske markeder.
IATA peker på mangel på prosjekter i lavkost regioner
IATA beskriver en tydelig mangel på annonserte prosjekter i regioner med betydelig uutnyttet potensial og lavere kostnader for fornybar elektrisitet. Som eksempler nevnes blant annet Brasil, India, Midtøsten og Nord Afrika. Ifølge IATA kan en mer kostnadseffektiv global oppskalering av eSAF forutsette at flere prosjekter utvikles nettopp i disse markedene.
Regulatoriske krav kan påvirke hvor prosjektene planlegges
IATA peker på at konsentrasjonen av prosjekter i Europa kan henge sammen med regulatoriske virkemidler og mandater, heller enn at lokaliseringen nødvendigvis gir best kostnadsgrunnlag. Organisasjonen peker også på at økende etterspørsel etter fornybar elektrisitet i flere sektorer kan bidra til å holde kostnadsnivået oppe i markeder der kraft allerede er dyr eller knapp.
Lokalisering løftes frem som en nøkkelfaktor for kostnadskutt
IATAs hovedbudskap er at valg av produksjonssted er en sentral del av kostnadsbildet for eSAF. Dersom strøm utgjør en dominerende del av produksjonskostnaden, blir tilgang på rimelig fornybar elektrisitet et premiss for at prosjekter skal bli investerbare og kunne skaleres opp til kommersielle volumer.
Kilder
IATA, Chart of the Week 20 February 2026: Are e SAF projects emerging in cost competitive locations?, februar 2026
IATA, Are e SAF projects emerging in cost competitive locations?, februar 2026
Les også
IATA: Veksten i produksjonen av bærekraftig flydrivstoff bremser, priser presses opp
