Omstillingen er ventet å pågå de neste to årene. Målet er å utvikle en av Nordens største reisearrangører innen spesialiserte reiseopplevelser, opplyser selskapet i en pressemelding.
Navneendringen kommer etter flere år med oppbygging av reisemerkevarer, investeringer i en felles plattform og etablering i Danmark, Sverige og Norge. Nå skal dette grunnlaget brukes til å utvikle virksomheten på tvers av landegrensene.
– Vi har brukt de siste årene på å bygge fundamentet. Nå har vi plattformen som skal til for å skalere merkevarene våre i Norden og nå flere kunder med flere av produktene våre og mer av kompetansen vår, sier administrerende direktør Simon Pauck Hansen.
Skal samle kompetansen på tvers av Norden
Kundene skal fortsatt møte spesialiserte merkevarer med hver sin profil, mens selskapene skal samarbeide tettere om kompetanse, kunnskapsdeling og produktutvikling.
Aller Travel Group skal samtidig fungere som en felles overordnet merkevare.
Pressemeldingen konkretiserer ikke hvilke merkevarer som blir berørt, eller hvordan porteføljen skal reduseres. De neste stegene i omstillingen skal offentliggjøres fortløpende.
Vil ta plass mellom charter og egenbestilte reiser
Aller Travel Group ser vekstmuligheter i markedet mellom tradisjonelle charterferier og reiser kundene setter sammen selv. Satsingen retter seg mot reiser med et ferdig sammensatt program, der opplevelsene og innholdet står sentralt.
Pauck Hansen mener at større investeringer i feriereisen følges av høyere forventninger til innholdet.
– Etter pandemien har vi sett at reiser for mange har blitt en nærmest urørlig del av husholdningsbudsjettet. Folk vil fortsatt reise, også når økonomien blir mer usikker. Det gir oss tro på markedet, men det forplikter også, for kundene nøyer seg ikke med et standardprodukt, sier han.
Opplever interesse for gruppereiser blant yngre
Selskapet mener digitale plattformer og kunstig intelligens både har gitt reisende større valgfrihet og gjort tilbudet vanskeligere å orientere seg i. Aller Travel Group opplyser at det opplever etterspørsel etter personlig rådgivning fra spesialister med kunnskap om reisemålene.
Konsernet trekker også frem interessebaserte gruppereiser som et område med økende etterspørsel.
– Det overraskende er at etterspørselen ikke bare finnes blant eldre, men også blant yngre reisende som søker fellesskap rundt en interesse eller lidenskap, sier Simon Pauck Hansen.
Kilde: Aller Travel Group, «Aller Leisure blir Aller Travel Group som del av en nordisk transformasjon», pressemelding.
