Det er ikke lenge siden vi skrev om at SAS fyller 80 år, og nå er det en ny jubilant som skal feires. Lufthansa markerte 6. april 2026 at det var 100 år siden de første ruteflyvningene tok av fra Berlin. Jubileet ble markert med spesialflyvninger som fulgte de opprinnelige rutene fra 1926, samt en markering i den tyske hovedstaden med deltakere fra både luftfart og politikk.
De første flyvningene fant sted 6. april 1926, da to fly tok av fra Berlin Tempelhof med kurs for Zürich og Köln. Hundre år senere ble disse rutene gjenskapt med moderne flytyper, en Boeing 787-9 og en Airbus A350-900, som fløy de tilsvarende strekningene fra Berlin.
Spesialflyvninger og markering i Berlin
Jubileumsdagen ble markert med to spesialflyvninger som ankom Berlin tidligere på dagen fra Frankfurt og München. Ombord var ansatte i Lufthansa, invitert gjennom en intern trekning, sammen med representanter fra bransjen og myndighetene. Totalt deltok over 600 gjester i markeringen.
Under arrangementet ble et av selskapets langdistansefly, en Boeing 787-9 i spesialbemaling, offisielt døpt «Berlin» av byens regjerende borgermester, Kai Wegner.
Konsernsjef i Lufthansa Airlines, Jens Ritter, trakk frem selskapets historiske forankring i byen:
– Drevet av en pionerånd startet alt her i Berlin, sa han i forbindelse med markeringen.
Berlin fortsatt sentral for Lufthansa
Berlin har hatt en sentral rolle i Lufthansas historie siden etableringen i 1926. I dag er byen fortsatt en viktig base for konsernet, med rundt 2.000 ansatte i regionen. Lufthansa Group står samtidig for rundt 30 prosent av flytrafikken i den tyske hovedstaden.
Lufthansa opplyser at jubileumsåret vil markeres gjennom flere arrangementer, med et hovedarrangement planlagt i Frankfurt 15. april 2026.
Et av Europas største flyselskap
Lufthansa Group er i dag blant verdens største flyselskaper og regnes som Europas største flykonsern. Jubileet markerer både selskapets historiske utvikling og dets posisjon i dagens internasjonale luftfart.
Kilder
Lufthansa Group: Highlight of the anniversary year: Lufthansa celebrates 100 years since its first flights in Berlin, april 2026
