Brussels Airlines åpner ruteflyvninger fra Brussel til Evenes i Nordland og de finske destinasjonene Kemi og Kittilä. Selskapet viser til økende etterspørsel etter vinterreiser til Nord Norge og Lappland.
Ruten til Harstad/Narvik lufthavn, Evenes skal flys én gang i uken i februar og mars 2027. Brussels Airlines har foreløpig ikke oppgitt hvilken ukedag ruten skal opereres.
Evenes gir belgiske reisende tilgang til blant annet Lofoten, Vesterålen, Harstad og Narvik. Ruten blir samtidig et nytt direkte alternativ for innkommende vinterturisme fra Belgia til Nord Norge.
Tre ukentlige avganger til Kittilä
Kittilä får det største rutetilbudet av de tre nye destinasjonene. Brussels Airlines skal fly tre ganger i uken fra 10. desember 2026 til 27. mars 2027.
Den finske destinasjonen er en sentral innfallsport til Lappland og vintersportssteder som Levi. Kemi skal betjenes opptil to ganger i uken fra 25. desember 2026 til 10. mars 2027.
Brussels Airlines har allerede gjennomført charterflyvninger til de nordiske vinterdestinasjonene i samarbeid med reisearrangører. Nå legges destinasjonene også inn i det ordinære rutenettet, slik at billetter kan kjøpes direkte fra flyselskapet og gjennom reisebyråer.
– Etterspørselen vokser, og flyvningene til regionen vil derfor også bli tilbudt som ordinære ruteflyvninger. Det gir reisende flere muligheter til å oppleve utendørsaktiviteter og den lokale kulturen, sier Greet Vandebos, ansvarlig for fritidssalg i Brussels Airlines.
Skal redusere sesongvariasjonene
Satsingen inngår i Brussels Airlines’ arbeid med å redusere forskjellen mellom sommer- og vintertrafikken. Sommermånedene er normalt høysesong for europeiske flyselskaper, mens etterspørselen er lavere gjennom deler av vinteren.
Brussels Airlines har de siste årene forsøkt å bygge opp et bredere vintertilbud. Fra vinteren 2024 har selskapet hatt fire destinasjoner på Kanariøyene, etter at Fuerteventura ble lagt til rutenettet. Funchal på Madeira er også tatt inn som en destinasjon med helårstrafikk.
Med Evenes, Kemi og Kittilä retter selskapet en større del av vinterkapasiteten mot nordlysturisme og vinterbaserte ferieprodukter i Norden. Alle de tre rutene er lagt ut for salg.
Kilder
Brussels Airlines, Brussels Airlines goes Nordic, adds Evenes, Kemi, and Kittilä to its network, august 2026
