I enkelte byer er kapasiteten sprengt, og bussgrupper må stille bakerst i køen, skriver Aftenposten.
Spesielt er det turister som reiser med buss som får problemer. Hotellene foretrekker nemlig å vente med å leie ut rom til slike turoperatører, som vil ha rommene til en rimelig pris, og satser heller på å ha ledig kapasitet til individuelle reisende som dukker opp uanmeldt og som er villige til å betale en mye høyere pris for rommene. Vanskeligst er situasjonen i Oslo, Bergen og Ålesund.
Det er særlig russiske turoperatører som fortviler, da det i Russland er vanlig å bestille ferien kort tid før man skal på ferie.
– Jeg har fått en rekke muntlige henvendelser fra turarrangører som forteller om problemer med å skaffe hotellrom i Norge, sier Olga Philippenko, direktør for Innovasjon Norges turistkontor i Moskva.
Trending
- Vietnam og Filippinene inngår ny turistavtale mens veksten skyter fart
- Scandic åpner underjordisk hotell i Stockholm sentrum
- Lufthansa Group fjerner omstridte refunderings-avgifter på Flex-billetter
- Unike Hoteller digitaliserer for å frigjøre mer tid til gjestene
- Michelin 2026: Norge styrker posisjonen med nye stjerner og flere løft
- Trump-administrasjonen vurderer tiltak mot hub-flyplasser
- Southwest Airlines åpner for Europa-satsing innen fem år
- EasyJet slår tilbake mot oppkjøpsspekulasjoner fra Castlelake