Nordens største lavprisoperatør, Sterling, har i årets første kvartal hatt 707.000 passasjerer, noe som er en tilbakegang på 9,4 prosent i forhold til i fjor. Andre lavprisselskaper har meldt om tosifrede vekstrater i samme periode.
Det er store omleggninger etter kjøpet av Maersk Air som fortsatt hemmer selskapet. Sterling overtok flyselskapet i 2005 og gikk deretter i gang med en større omlegging av ruteplanen.
– Vi har tapt markedsandeler, fordi vi har transportert færre passasjerer. Men i henhold til den planen vi har lagt har vi fått en bedre utnyttelse av våre fly og dermed en bedre økonomi i det vi gjør, sier markedsdirektør Stefan Vilner i Sterling til Børsen.
Vilner forklarer at de i første kvartal i fjor fløy stort sett hele Maersk Airs og Sterlings ruteprogram. Nå har de justert kapasiteten ned og de lave tallene er konsekvensen av dette, ifølge markedsdirektøren.
Trending
- Lufthansa rammes av kabinansatt-streik og varsler innstillinger og forsinkelser 10. april
- Norwegian-konsernet med over 2 millioner passasjerer i mars
- Strawberry åpner hotell ved fylkesgrensen mellom Vestfold og Telemark
- Escape Travel passerte 500 millioner i omsetning i 2025
- MSC World Europa flyttes fra Emiratene til Karibien og Antillene vinteren 2026/2027
- Accor selger siste eiendomsandel – rendyrker drift og merkevarer
- WTTC: Konflikten i Iran koster reiselivet minst 600 millioner dollar daglig
- SAS kåret til verdens mest punktlige flyselskap i mars 2026