Ifølge Bloomberg har avtalen en verdi på rundt 3 milliarder dollar, eller rundt 18 milliarder norske kroner. Flyene vil bli levert Aeroflot i 2014, ifølge Aeroflots konsernsjef Valery Okulov. Avtalen mellom Boeing og Aeroflot tolkes som positivt også på den politiske arena.
I mars lå det an til at Boeings erkekonkurrent Airbus ville sikre seg milliardavtalen, etter at offisielle amerikanske utenrikstjenestemenn beskyldte president Vladimir Putin for å undertrykke demokratiske bevegelser i Russland. At Aeroflot nå snur tolkes som et tegn på en politisk oppmyking etter måneder med steile fronter mellom USA og Russland, skriver e24.no. Aeroflot blir Russlands andre kunde på prestisjeflyet Dreamliner. Fra før har lavprisselskapet S7 bestilt 15 Dreamlinere. Det russiske flymarkedet er i voldsom vekst, og er forventet å doble seg innen 2015.
Dreamliner er Boeings prestisjeprosjekt – et motstykke til Airbus sumperjumbo A380, selv om flyene har helt ulike roller. Tanken til Airbus er å skape et kostnadseffektivt og komfortabelt fly som skal fly oversjøiske ruter mellom store byer. Boeings strategi er stikk motsatt, å tilby et fly som gjør det mulig for flyselskapene å tilby direkte flygninger mellom byer på ulike kontinenter, uten at kunden er nødt til å mellomlande og bytte fly.
Trending
- De 10 største reisetrendene for 2026
- Indiske luftfartsmyndigheter griper inn mot Indigo – 1.000 flyvninger avlyst på en dag.
- Bare fem uker igjen: Grand Travel Awards 2026 nærmer seg.
- Vilja Reiser: Derfor deltar vi på TravelMatch i januar
- AVIAREPS hedret som World’s Leading Airline GSA
- Qatar Airways utnevner ny CEO
- HEIMR Collection har ansatt Linnéa Gustafsson til Chief People Officer (CPO)
- Hit reiser vi til jul og nyttår