85 prosent av 11 000 nordmenn som er spurt sier at sydentemperaturene i Norge ikke har påvirket deres ferievalg. Høstferien hos ving.no er for eksempel nærmest fullbooket, ifølge markeds- og kommunikasjonsdirektør Tone Fossum i Ving.
– Avgangene til Rhodos og Kypros fra Oslo er så å si fulle, sier hun.
Det kan nesten virke som om nordmenn bare vil ha mer sol og varme, når den eventyrlige sommeren hjemme nå ubønnhørlig går mot slutten. Reisevanene forandrer seg tradisjonelt noe på denne tiden. Flere reiser kortere, som til London, Roma, Barcelona og Paris.
– Nordmenns reisevaner har endret seg også på andre områder. De ønsker større fleksibilitet og flere valgmuligheter. Reiselysten er definitivt ikke borte, men det ser ut til at folk reiser for å oppleve nye ting. Det blir flere kortere ferier i en god miks av både storbyreiser og typiske sydenturer, sier Fossum.
Høstferien er høytid for utenlandsreiser, men prisene er også høyere på dette tidspunktet på grunn av den økte etterspørselen.
Trending
- Statsminister Narendra Modi ber indere prioritere hjemlandet fremfor utenlandsreiser
- WTTC peker på Tanzania og Sør Afrika som vekstmarkeder for reiselivsinvesteringer
- Europeiske hotellpriser steg kraftig i første kvartal
- Reiselivet ventes å vokse 1,5 ganger raskere enn verdensøkonomien det neste tiåret
- Lufthansa trapper opp flåtefornyelsen med 20 nye langdistansefly
- Sommer i Estland
- Britiske Weloveholidays ekspanderer til Norden
- Air France-KLM vurderer nytt konsernnavn etter SAS-satsing
