Islandske forskere har målt økt seismisk aktivitet i Bárðarbunga-vulkanen i Vatnajökull siden 16. august, som gjorde at politiet bestemte seg for å stenge området.
Aktiviteten i vulkanen tyder på at magma er i bevegelse og et erupsjon kan være nært forestående. Ifølge islandske myndigheter kan slike bevegelser imidlertid pågå lenge før det eventuelt skjer noe. Om det skjer noe i det hele tatt.
Først og fremst insisterer myndighetene på at det først og fremst er snakk om å være føre var. De avsperrede områdene er i det indre av det islandske høylandet, og er både ubefolket og lite tilgjengelig. Det er populært blant vandrere.
Samtidig med varselet understreker politiet at om det skulle befinne seg reisende i de berørte områdene kan en utvikling i vulkanen skje raskt, og da kan være svært vanskelig å hente folk ut.
Alle veier inn til området er nå sperret, og politimyndighetene i Húsavik og Seyðisfjörður har allerede evakuert ut alle som var nord for Vatnajökull.
Foreløpig går flyene innenriks,og til og fra Island, som normalt. Myndighetene følger imidlertid utviklingen tett.
For den som ønsker å følge utviklingen, sjekk www.iceland.is for nærmere informasjon.
Trending
- Ferie som medisin: Reisen blir den nye mentale resett-knappen
- Finland og Sverige gjenåpner grensekryssende togforbindelse etter over 30 år
- Saudi Arabia kutter og endrer strategi
- Nye Travel News slår sammen Norden!
- Anko van der Werff: «Når jeg ser tilbake, er det utrolig at vi står oppreist»
- Google lar brukerne følge prisene på enkelt-hoteller
- SAS var først ute. Nå følger det ene flyselskapet etter det andre etter
- Lufthansa-streikene fortsetter – streik i dag og i morgen
