Ledigheten i Storbritannia stuper, og Det internasjonale pengefondet (IMF) anslår at britisk økonomi vil ekspandere med 3,2 prosent i år. Det er over dobbelt så raskt som IMF spådde for et år siden.
Ingen andre store økonomier i Vesten har det samme veksttempoet.
– Veksten har ikke vært så sterk siden 1970-tallet, sier sjeføkonom Harald Magnus Andreassen i meglerhuset Swed-bank til Aftenposten.
Det britiske pundet er nå på sitt sterkeste siden 2008. Norsk eksportnæring jubler for de gode tallene fra Storbritannia, men for norske turister blir regningen dyrere. Bedringen i britisk økonomi har rett og slett gjort at pundet har styrket seg betydelig mot den norske kronen, som gjør at det er blitt billigere å importere norske varer, mens prisen på øl og andre varer du handler på tur skrus opp.
Kursen har de siste ukene vært oppe i 10,7. På samme tid i fjor var den nede i 9,0. Det betyr at en London-helg med overnatting og shopping som i fjor kostet 20 000 kroner nå vil ha en pris På grunn av oppgangen i britisk økonomi er det nå dyrere å feriere i London for norske turister. norske kronen, som gjør at det på 23 778.
Trending
- Revolut åpner sin første flyplasslounge på Kastrup
- Flyselskap fjerner seter for å gi bedre plass på økonomiklasse
- Delta etterforsker uautorisert Wi-Fi-nettverk om bord på fly fra Las Vegas
- Siv Amalie Lunde blir ny daglig leder i NBTA
- Ryanair inngår femårig data og AI-avtale med Google Cloud
- Radisson Blu Bodø går fra Radisson til Strawberry
- Airbnb henter opplevelser fra Tripadvisor – sjekk alle integrasjonene
- Trenitalia bestiller 19 høyhastighetstog til satsingen mellom Paris og London
