Bare kort tid etter at Stortinget vedtok å åpne for en kommunal overnattingsavgift på opptil tre prosent, møter reiselivsnæringen et nytt forslag som kan øke avgiftsbelastningen for store deler av næringen.
I sin ferske rapport foreslår Skattekommisjonen å øke den reduserte merverdiavgiftssatsen på reiselivstjenester fra 12 til 15 prosent. Forslaget omfatter blant annet overnatting, innenlands persontransport, skiheiser og flere andre reiselivstjenester som i dag omfattes av den reduserte momssatsen.
Forslaget har utløst sterke reaksjoner fra flere av de største organisasjonene og aktørene i norsk reiseliv.
Dette foreslår Skattekommisjonen
Den reduserte merverdiavgiftssatsen gjelder i dag en rekke sentrale reiselivstjenester. Tabellen under viser hvilke tjenester som omfattes av forslaget, og hvilke som faller utenfor dagens ordning.
Hvem rammes?
En eventuell momsøkning vil kunne påvirke både reiselivsbedriftenes lønnsomhet og kostnadene for de reisende. Hvor stor effekten blir, vil avhenge av i hvilken grad virksomhetene kan overføre økte kostnader til kundene.
Kommer på toppen av ny overnattingsavgift
Forslaget kommer samtidig som kommuner fra 2026 får mulighet til å innføre en overnattingsavgift på opptil tre prosent.
Reiselivsnæringen har gjennom hele debatten om overnattingsavgiften advart mot økte kostnader og svekket konkurransekraft. Flere aktører mener nå at en momsøkning vil forsterke denne utviklingen.
NHO Reiseliv er blant dem som reagerer sterkest.
– Dette vil gjøre norgesferien dyrere, sier administrerende direktør Kristin Krohn Devold.
Hun mener Skattekommisjonen bommer på sitt eget mandat.
– Skattekommisjonens formål er å gi anbefalinger som bidrar til et konkurransedyktig skattenivå for norsk næringsliv. Da blir det helt feil å la næringen med lavest driftsmargin betale for det.
Ifølge NHO Reiseliv vil hele verdikjeden bli rammet.
– Økt moms vil gjøre norgesferien dyrere fordi hele reiselivets verdikjede blir rammet: flyreiser, bussreiser, overnatting og skiheiser. Det blir dyrere for nordmenn å bruke Norge som ferieland, og utlendingene vil få billigere ferier andre steder.
Har foreslått en alternativ modell
Mens NHO Reiseliv retter skytset mot selve momsøkningen, peker Virke på at reiselivsnæringen lenge har etterlyst en større forenkling av avgiftssystemet.
Organisasjonen har tidligere fått utredet alternative modeller for merverdiavgift på reiselivstjenester. På vegne av Virke har PWC laget en rapport hvor de har sett på alternative modeller . Et av forslagene er å innføre én felles sats på 12 prosent for hotellovernatting og frokost når tjenestene selges samlet, samtidig som Virke ønsker en norsk variant av EUs Tour Operators Margin Scheme (TOMS). Modellen innebærer at turoperatører beregner merverdiavgift på sin fortjeneste fremfor på hele omsetningen, noe Virke mener vil gi betydelige administrative forenklinger og samtidig være tilnærmet provenynøytral for staten.
Virke understreker at Skattekommisjonens forslag ikke bare gjelder hotellnæringen, men også transport og en rekke andre tjenester i reiselivet som i dag omfattes av den reduserte merverdiavgiftssatsen.
– Det reiselivsnæringen derimot trenger er en opprydning i et komplisert og uoversiktlig merverdiavgiftsregelverk, og innføring av én felles lav sats på 12 prosent for hotellrom og frokost når det selges som én pakke, sier leder for reiselivsnæringen i Virke, Geir Vik.
Han mener forslaget om økt moms vil slå direkte inn på etterspørselen.
– Reiselivstjenester er prisfølsomme, og økte priser vil raskt gi lavere etterspørsel. Det vil igjen slå ut i lavere omsetning og verdiskaping, med ringvirkninger for sysselsetting og aktivitet, særlig i distriktene.
Strawberry anslår 150 millioner kroner i økte avgifter
Også hotellkonsernet Strawberry reagerer kraftig på Skattekommisjonens forslag.
I et innlegg på LinkedIn omtaler viseadministrerende direktør Bjørn Arild Wisth forslaget som et kraftig tilbakeslag for norsk reiseliv.
Han viser til at næringen de siste årene har blitt møtt med økte skatter og avgifter, samtidig som regjeringen har fremhevet reiselivet som en fremtidsnæring.
– Nå foreslår Skattekommisjonen å øke momsen på overnatting fra 12 til 15 prosent. Det vil svekke konkurransekraften til norsk reiseliv, ramme en av våre viktigste distriktsnæringer og gjøre det vanskeligere å skape vekst, investeringer og arbeidsplasser over hele landet, skriver Wisth.
Ifølge Strawberry vil forslaget alene innebære om lag 150 millioner kroner i økte avgifter for hotellkonsernet.
Wisth viser også til tidligere økninger av overnattingsmomsen og mener erfaringene viser at hotellene i begrenset grad kan sende regningen videre til gjestene.
Også flyselskapene reagerer
Forslaget møter også motstand fra Norwegian og Widerøe, som mener en økning i den reduserte momssatsen vil svekke norsk reiselivs konkurranseevne.
– Vi er sterkt kritiske til Skattekommisjonens forslag om å øke merverdiavgiften på reiselivstjenester fra 12 til 15 prosent. Vi deler NHO Reiselivs vurdering av at en slik økning vil svekke Norges konkurransekraft og skape en tydelig konkurransevridning sammenlignet med våre naboland, sier pressesjef Catharina Solli i Norwegian og Widerøe.
Hun mener konsekvensene vil ramme store deler av reiselivsnæringen.
– For norsk reiseliv betyr dette høyere priser, lavere etterspørsel og økt press på bedrifter og arbeidsplasser i en allerede krevende situasjon.
Frykter svekket konkurransekraft
Et fellestrekk i reaksjonene fra NHO Reiseliv, Virke, Norwegian/Widerøe og Strawberry er bekymringen for norsk konkurranseevne.
Krohn Devold peker på at norske hoteller i gjennomsnitt opererer med driftsmarginer på rundt fire prosent.
– Det å få en økning på tre prosentpoeng på overnatting og transport vil gjøre oss drastisk mindre konkurransedyktige.
Hun frykter konsekvensene vil bli særlig merkbare for distriktsnæringen og arbeidsplassene som er knyttet til den.
– Dersom dette blir vedtatt, vil det være svært negativt for reiselivets evne til å skape arbeidsplasser i hele landet.
Skattekommisjonens forslag er foreløpig en anbefaling og ikke et politisk vedtak. Reaksjonene til forslaget fra NHO Reiseliv, Virke, Norwegian/Widerøe og Strawberry er uvanlig samstemte. De anser at en økning fra 12 til 15 prosent vil ramme store deler av verdikjeden, fra transport og overnatting til turoperatører og aktivitetsleverandører.
Kilder
- Skattekommisjonens rapport om skattesystemet, juni 2026
- Virke Reiseliv, Forslag om økt merverdiavgift på reiselivstjenester, juni 2026
- Virke Reiseliv/PwC-rapport, Forslag til forenklinger i merverdiavgiftsregelverket for reiselivstjenester, juni 2026
- NHO Reiseliv, uttalelser fra Kristin Krohn Devold, juni 2026
- Bjørn Arild Wisth (Strawberry), LinkedIn-innlegg, juni 2026
- Norwegian ved pressesjef pressesjef Catharina Solli i Norwegian


