Turkish Airlines har lagt ut flygninger til Havana for salg fra 25. oktober, men har ikke offentliggjort detaljer om ruteopplegg eller frekvens. Samtidig har Iberia utsatt returen til juni 2027, mens Air Canada, WestJet og Air Transat fortsatt holder flygninger til Cuba suspendert.
Flygninger i salg fra oktober
Selskapet har foreløpig ikke publisert en egen pressemelding med informasjon om gjenoppstarten, frekvensene eller hvilke operative løsninger som skal benyttes.
Før suspensjonen inngikk Havana i en ruteføring mellom Istanbul, Havana og Caracas. Turkish Airlines stanset Cuba-trafikken tidligere i 2026 etter at drivstoffmangelen skapte problemer for utenlandske flyselskaper. Svakere etterspørsel skal også ha vært en del av vurderingen.
Iberia utsetter til juni 2027
Utviklingen står i kontrast til beslutningen hos Iberia. Det spanske flyselskapet opplyste i april at direkteflygningene mellom Madrid og Havana etter planen skulle gjenopptas i november 2026, forutsatt at forholdene tillot det. Iberia har nå forlenget suspensjonen til juni 2027.
Iberia reduserte først tilbudet fra tre til to ukentlige flygninger i mai, før ruten ble suspendert fra juni. Selskapet viser til den vedvarende situasjonen på Cuba og hvordan denne har påvirket etterspørselen.
Før suspensjonen måtte Iberia legge inn en teknisk mellomlanding i Santo Domingo for å fylle drivstoff på returflygningene til Madrid. Under rutepausen tilbyr selskapet forbindelser til Cuba via Panama gjennom samarbeidet med Copa Airlines.
Ingen ny oppstartsdato fra Canada
Flere av de største kanadiske flyselskapene har fortsatt ikke fastsatt noen dato for å vende tilbake til Cuba. Air Canada opplyste i juni at gjenopptakelsen var utsatt inntil videre, mens WestJet fortsatt holder Cuba-trafikken suspendert.
Air Transat hadde tidligere planlagt en gradvis gjenoppstart fra 25. oktober, samme dato som Turkish Airlines nå legger opp til å vende tilbake. I juni trakk selskapet planen og suspenderte flygningene på ubestemt tid med henvisning til den geopolitiske situasjonen.
Suspensjonene er særlig viktige for cubansk reiseliv fordi Canada tradisjonelt har vært et av landets største internasjonale turistmarkeder.
Enkelte flyselskaper har fortsatt trafikken
All internasjonal flytrafikk til Cuba stanset ikke da drivstoffmangelen oppsto. Flere selskaper valgte i stedet løsninger som gjorde dem mindre avhengige av å fylle drivstoff på cubanske flyplasser.
Air Europa har opprettholdt forbindelsen mellom Madrid og Havana ved å legge inn en teknisk mellomlanding i Punta Cana. En slik løsning gjør det mulig å fortsette trafikken, men gir lengre flytid, høyere kostnader og større bruk av fly og mannskap.
Også amerikanske selskaper har fortsatt å betjene Cuba. De korte avstandene fra Florida gjør det mulig å ta med tilstrekkelig drivstoff eller tilpasse operasjonene uten samme behov for lokal fylling. Kapasiteten er likevel redusert på enkelte forbindelser.
Forskjellen mellom kortere regionale flygninger og langdistanseruter er vesentlig. For langdistanseruter kan en ekstra drivstoffstopp gjøre en allerede krevende operasjon mindre lønnsom.
Drivstofftilgangen fortsatt ustabil
Den akutte luftfartskrisen startet i februar, da cubanske myndigheter varslet at Jet A-1 ikke ville være tilgjengelig ved ni av landets internasjonale flyplasser fra 10. februar til 11. mars.
Den opprinnelige varslingsperioden er utløpt, men drivstofftilgangen varierer fortsatt mellom flyplassene og over tid. Flere utenlandske flyselskaper har derfor lagt inn tekniske mellomlandinger eller planlegger trafikken uten å være avhengige av å fylle drivstoff på Cuba.
Mer enn en drivstoffkrise
Mangelen på flydrivstoff var den direkte årsaken til mange av suspensjonene, men forklarer ikke alene hvorfor kapasiteten fortsatt er redusert.
Cuba befinner seg i en bredere energi- og forsyningskrise med gjentatte strømbrudd og utfordringer for transport, hoteller, restauranter, betalingssystemer og annen infrastruktur som reiselivet er avhengig av.
Situasjonen påvirker også etterspørselen. Når reisende og reisearrangører opplever større usikkerhet om hotelltilbud, lokal transport og grunnleggende tjenester, blir det vanskeligere for flyselskapene å fylle langdistanserutene til priser som forsvarer de økte driftskostnadene.
Den amerikanske innstrammingen mot oljeleveranser til Cuba har samtidig redusert landets tilgang på drivstoff, blant annet etter bortfallet av sentrale leveranser fra Venezuela.
Kilder
Turkish Airlines, Flights from Havana, august 2026
Iberia, Temporary Suspension of flights to Cuba, april 2026
Air Canada, Travel to or from Cuba, juni 2026
WestJet, Cuba, august 2026
Air Transat, Update on our operations to/from Cuba, juni 2026
Reuters, Canadian airlines suspend Cuba flights as island set to run out of jet fuel, februar 2026
El País, Iberia extiende la suspensión de vuelos a Cuba hasta junio de 2027 por la crisis energética de la isla, august 2026
