Uttalelsen er hentet fra avisen Financial Times. I den samme artikkelen er imidlertid Branson nøye med å understreke at de ansatte kan ta ut ferie så lenge det ikke går ut over jobben.
På sin egen blogg skriver den kjente entreprenøren at ”fleksible arbeidstider har revolusjonert hvordan, hvor og når vi utøver vårt arbeid. Så hvis å jobbe fra ni til fem ikke lenger gir mening, hvorfor skulle våre strikse regler om mengden av årlig ferie gi mening?”.
Branson skriver videre at han er inspirert av strømmetjenesten Netflix, som har valgt en tilsvarende ferieløsning for sine ansatte. Netflix mener at moralen, kreativiteten og produktiviteten er steget etter at selskapet innførte den nye ferieordningen.
Grensene mellom arbeidstid og fritid er blitt utvisket takket være moderne mobilteknologi, sier Branson, noe som uansett gjør det umulig for bedrifter å måle hvor mye de ansatte faktisk jobber.
– Det er opp til den enkelte ansatte å avgjøre om han eller hun har lyst til å ta fri et par timer, eller en måned for den del, sier han.
Branson mener dette bygger på antagelsen om at de ansatte kun kan gjøre det om de er hundre prosent sikre på at de er ajour med arbeidet, og når de føler at deres fravær ikke vil skade forretningen.
Trending
- Belfast styrker posisjonen som kultur og musikkdestinasjon
- Google peker ut hotell som neste steg i AI-drevet handel
- Thailand avvikler 60 dagers visumfritak for 93 land inkludert Norden
- Sunclass Airlines mottar ennå en fabriksny Airbus A330-900neo
- Lufthansa Group bygger om porteføljen for klimaprosjekter
- Norse viser vekst i krevende marked – sonderer samtidig strategiske alternativer
- USA innfører nye Ebola-restriksjoner for reisende og flere land skjerper kontrollen
- Qatar Airways leverer milliardoverskudd etter år preget av geopolitisk uro
