Hilton åpnet året med en omsetning på 2,70 milliarder dollar i første kvartal 2025, en vekst på 4,7 prosent sammenlignet med samme periode i fjor, ifølge selskapets egen kvartalsrapport. Samtidig økte nettoresultatet til 300 millioner dollar, opp 12 prosent fra første kvartal 2024.
RevPAR (inntekt per tilgjengelig rom) steg med 2,5 prosent til 103,59 dollar globalt, og det gjennomsnittlige prisnivået (ADR) økte med 1,8 prosent til 155,07 dollar. Belegget økte noe, med 0,4 prosentpoeng til 66,8 prosent.
– Vi er fornøyde med resultatene for første kvartal, med sterk bunnlinje, selv under noe svakere makroøkonomiske forhold. Totalt sett forblir vi optimistiske med tanke på våre vekstmuligheter og er godt posisjonert for å fortsette å skape verdi for våre interessenter i 2025 og fremover, uttalte konsernsjef Christopher Nassetta i pressemeldingen fra Hilton.
Regional utvikling: Europa viser stabil fremgang
I Europa økte Hiltons RevPAR med 2,6 prosent i første kvartal, og endte på 89,34 dollar. Prisene i regionen steg med 1,6 prosent til 138,58 dollar, mens belegget økte med 0,6 prosentpoeng til 64,5 prosent. Dette gjør Europa til et av Hiltons mer stabile markeder i kvartalet, uten de store svingningene man ser i enkelte andre regioner.
Detaljerte resultater for øvrige regioner er ikke spesifisert i den publiserte rapporten, men selskapet viser til bred internasjonal vekst og høy aktivitet i utviklingsarbeidet, med 186 nye hotellåpninger og en netto økning på 14 000 rom globalt i løpet av kvartalet.
Segmenter og utvikling
Størst vekst kom innen franchise- og lisensinntektene, som økte med 9,45 prosent til 625 millioner dollar. Dette er fortsatt Hiltons mest lønnsomme forretningsområde, og en viktig drivkraft for selskapets marginvekst.
Samtidig fortsetter Hilton å ekspandere gjennom porteføljediversifisering. Selskapet bekrefter at det første europeiske hotellet i det helseorienterte konseptet Tempo by Hilton vil åpne i Belfast i 2026, og tre nye hoteller vil åpne i Athen innen to år under Curio Collection og Tapestry Collection.
Forventninger og sammenligning med konkurrenter
Selv om første kvartal viste positiv utvikling, justerer Hilton nå sine forventninger for 2025 ned. Selskapet venter en RevPAR-vekst på mellom 0 og 2 prosent for året, ned fra tidligere anslag på 2 til 3 prosent. Prognosen for nettoresultat ligger på mellom 1,71 og 1,75 milliarder dollar.
Sammenlignet med andre store hotellkjeder som Accor og Marriott, som begge har levert høyere RevPAR-vekst i kvartalet (Accor 5 prosent og Marriott over 4 prosent ifølge deres egne rapporter), fremstår Hiltons vekst som mer moderat. Selskapet opprettholder likevel en sterk posisjon, særlig innen franchisebasert ekspansjon og merkevareutvikling.
Kilder: Hilton, Reuters, Business Travel News Europe