Thon Hotels ønsker å utvikle et premiumhotell i Gøteborg. Ambisjonen ble presentert ved Sveriges ambassade i Oslo 6. oktober, men en hotelletablering er foreløpig ikke bekreftet.
Per-Arne Tuftin fra Norsk Reiseliv ledet en samtale med Morten Thorvaldsen, konserndirektør i Thon Hotels, Carl Nicolai Lundgreen Wold, direktør for utvikling av kjøpesentre i Olav Thon Gruppen, og Erik Taraldsen, direktør for destinasjonsutvikling i Thon Hotels.
Eiendommen ble oppgitt å være Norra Hamngatan 6, med et bruttoareal på 9 800 kvadratmeter. Wold mener beliggenheten gir muligheter for hotellvirksomheten.
Vasa og Bristol som referanser
Thorvaldsen trakk frem Thon Hotel Vasa i Stockholm som et eksempel på hvilket produkt kjeden ønsker å tilby i det svenske markedet. Ambisjonen der var et premiumprodukt på linje med Hotel Bristol i Oslo.
Han åpnet for en tilsvarende profil i Gøteborg, men fremhevet betydningen av å gjennomgå markedet og mulighetene før et prosjekt utvikles.
Det ble ikke oppgitt romtall, investeringsramme eller åpningstidspunkt for et eventuelt hotell.
Hotellvekst frem mot 2030
Thorvaldsen opplyste at Thon Hotels har en strategi om å nå 151 hoteller i løpet av 2030. Han beskrev det norske markedet som i stor grad mettet for kjedens del. På spørsmålet om hvor de neste hotellene skal komme, pekte han på nabolandene.
– Jo, det er Sverige og Danmark. Det er ganske klart, uttalte Thorvaldsen.
Reisemønstrene mellom Norge og Sverige og svenske gjesters bruk av kjedens hoteller i Brussel ble trukket frem som forbindelser hotellvirksomheten kan bygge videre på.
Thon har tidligere etablert partnerhoteller i begge de aktuelle vekstmarkedene. I 2023 annonserte kjeden Thon Partner Hotel Sorø i Danmark, og året etter ble samarbeidet om Dockyard i Gøteborg presentert.
Ser vekstmuligheter i næringslivet
Wold begrunnet interessen for Gøteborg med utviklingen i byens næringsliv. Han viste blant annet til industri, helse, bioteknologi og bilteknologi, og fremhevet kommunens tilrettelegging for næringsutvikling.
Sverige er dessuten et større marked enn Norge, påpekte han, med flere innbyggere og et større kundegrunnlag for både hoteller og kjøpesentre. Gruppen har allerede erfaring fra det svenske markedet gjennom grensehandel, kjøpesentre og øvrig eiendom.
Videre investeringer skal særlig vurderes i Stockholm, Gøteborg og Malmø. Også regionale markeder er aktuelle. Thorvaldsen ønsker blant annet å se på muligheter lenger nord i Sverige, mens Wold understreket at satsingen må skje i riktig rekkefølge og bygge på kunnskap om det enkelte markedet.
Skal utvikle konseptet ut fra lokale behov
Taraldsen fremhevet at arbeidet i Gøteborg må ta utgangspunkt i hvorfor gjestene besøker byen, og hva området trenger. Det gjelder både fritidsreisende, forretningsreisende og konferansemarkedet.
– Vi skal bruke lokalmiljøet, uttalte han.
Han viste til erfaringene fra Lofoten, der samarbeidet med aktivitetsleverandører og andre lokale virksomheter har vært en del av utviklingen rundt hotellene. Disse erfaringene skal tas med videre, samtidig som konseptene tilpasses den enkelte destinasjonen.
Langsiktig eierskap styrer investeringene
Wold fremhevet at gruppens tidsperspektiv gjør det mulig å kjøpe eiendommer som trenger utvikling over flere år. Ledighet eller behov for endringer er derfor ikke nødvendigvis et hinder for et kjøp.
– Vi skal ikke inn og tjene noen raske penger, uttalte han.
Han beskrev en investeringsstrategi der vurderingen av et sted også kan bygge på forventet utvikling ti, femten eller tjue år frem i tid.
Kilder
TN transkript fra arrangement ved Sveriges ambassade i Oslo, 6. oktober 2026.
Thon Hotels, Thon Hotels med nytt partnerhotell på Sorø i Danmark, oktober 2023.
Thon Hotels, Thon Hotels med nytt partnerhotell i Göteborg, januar 2024.
Thon Hotels, Erik Taraldsen blir ny direktør for destinasjonsutvikling i Thon Hotels, april 2026.
