Hurtigruten utvider tilbudet sitt med tre nye ruter fra 2027, alle med MS Trollfjord. Selskapet peker på rekordhøy etterspørsel etter opplevelser langs norskekysten, og på et økende ønske om større valgfrihet og kortere, mer tilpassede seilinger. Booking åpnet 12. februar 2026.
Ifølge Hurtigruten skal de tre nye seilingene gi gjestene flere måter å oppleve kysten på, både med fokus på fjorder, Nord Norge og en ny internasjonal inngangsport fra København. Konsernsjef Hedda Felin sier i pressemeldingen at selskapet ser høy etterspørsel fra både norske, skandinaviske og internasjonale reisende, og at flere ønsker ulike kombinasjoner av høydepunkter, med mer tid i havn og et roligere tempo.
Tre ruter, ett skip og et signaturkonsept
Alle de nye seilingene skal gjennomføres med MS Trollfjord og følger Hurtigrutens signaturkonsept. Selskapet opplyser at mat og drikke er inkludert, og at ruteoppsettet skal gi god tid i hver havn.
Hurtigruten beskriver de tre rutene slik:
Fjordseiling fra Bergen (7 dager)
Ruten skal innom flere av de mest profilerte fjordområdene, blant annet Hardangerfjorden, Sognefjorden, Lysefjorden og Nordfjord. Hurtigruten opplyser at det legges opp til utflukter og opplevelser i samarbeid med lokale leverandører.
Rundreise i Nord Norge fra Tromsø (7 dager)
Denne seilingen starter og slutter i Tromsø, med stopp blant annet i Narvik, Lofoten, Vesterålen, Harstad, Lyngen og Alta. Ruten inkluderer også Honningsvåg, med mulighet for utflukt til Nordkapp.
København til Tromsø via Nordkapp (12 dager)
Den lengste ruten går fra København til Tromsø via Nordkapp, med stopp blant annet i Bergen, Ålesund, Narvik, Svolvær og Alta.
Hurtigruten understreker at dette i utgangspunktet er et begrenset tilbud, og at rutene vil bli vurdert for eventuell permanent videreføring.
Posisjonering i et mer konkurranseutsatt kystmarked
Hurtigruten knytter lanseringen til økt konkurranse i markedet for kyst og cruise i Norge, og Felin peker spesielt på konkurransen fra store internasjonale cruiseselskap. Selskapet omtaler de nye rutene som en videreutvikling av kjerneproduktet, og viser til globale reisetrender der natur, lokal mat og drikke, aktiviteter og kjøligere reisemål står høyt på ønskelisten.
Selskapet trekker også frem at kortere og mer fleksible seilinger kan passe bedre for reisende med travle kalendere, og at Hurtigruten gjennom en fleksibel flåte ønsker å teste denne typen produkt i markedet.
Økonomiske ringvirkninger langs kysten
Hurtigruten viser i pressemeldingen til en ringvirkningsanalyse fra Menon Economics som beskriver selskapets betydning for verdiskaping og sysselsetting langs norskekysten. Menon anslår blant annet at Hurtigruten i 2023 hadde en verdiskaping på om lag 1,6 milliarder kroner og sysselsatte nær 2.000 personer, og at Hurtigrutens vare og tjenestekjøp samt passasjerenes forbruk i land samlet bidro til om lag 2,6 milliarder kroner i verdiskapingseffekter og om lag 2.010 sysselsatte, i tillegg til skatteeffekter. Tallene i rapporten er knyttet til beregnede effekter for 2023 og omtaler både direkte aktivitet, leverandørkjeder og gjesteforbruk.
For reiselivsdestinasjoner langs kysten er denne typen ringvirkninger ofte et sentralt argument i diskusjonen om helårsturisme, lokal verdiskaping og samarbeidsmodeller med leverandører i land. Disse funnene støttes også av betydningen av reiselivets verdiskapnings som Travel har omtalt. Både innovasjon Norge, Norwegian & Widerøe, Avinor, SAS og flere har beskrevet det store verdiskapningsbidraget reiselivet gir til Norge.
Kilder
Hurtigruten, Hurtigruten lanserer nye ruter, februar 2026
Menon Economics, Ringvirkningsanalyse av Hurtigruten, november 2024
