Sist onsdag kom avslaget fra Obama-administrasjonen, der samferdselsminister Anthony Foxx understreker at saken er komplisert og svært omfattende. På denne bakgrunn – samtidig som myndighetene behandler en permanent lisens –vil han ikke ta stilling til Norwegians søknad om dispensasjon.
Den svært omdiskuterte søknaden er sendt inn på vegne av Norwegians irskbaserte datterselskap Norwegian Air International (NAI). I påvente av en avgjørelse flyr Dreamlinerne på Norwegian Air Shuttles norskbaserte rettigheter, opplyser lavprisselskapet i en pressemelding.
Avslaget får dermed ingen praktiske konsekvenser for Dreamliner-passasjerene mellom USA og Europa. Likevel beklager Norwegian at saken trekker ut.
– Det er uheldig at de amerikanske myndighetene forsinker søknaden vår, som har ligget til behandling i over seks måneder, sier NAIs administrerende direktør Asgeir Nyseth.
Trending
- WorldHotels styrker satsingen i Norden – ansetter ny Head of Performance
- Carnival kutter resultatvarsel etter kraftig drivstoffhopp – cruisebransjen kjenner Iran‑konflikten på lommeboken
- SAS markerer 80 år med jubileumsfly
- Visit Oslo: Støtter Oslo&Co – men etterlyser økte midler
- Utlendinger brukte over 121 milliarder i Sverige i 2025 – turismen styrker rollen som eksportnæring
- Uber kjøper Blacklane: styrker satsingen på premium og forhåndsbestilt transport
- Luksushoteller i Asia og Midtøsten dumper prisene, mens Europa og Karibia leverer rekordresultater
- Spania slår ned på korttidsutleie: Airbnb bøtelagt 64 millioner euro
