Uttalelsen er hentet fra avisen Financial Times. I den samme artikkelen er imidlertid Branson nøye med å understreke at de ansatte kan ta ut ferie så lenge det ikke går ut over jobben.
På sin egen blogg skriver den kjente entreprenøren at ”fleksible arbeidstider har revolusjonert hvordan, hvor og når vi utøver vårt arbeid. Så hvis å jobbe fra ni til fem ikke lenger gir mening, hvorfor skulle våre strikse regler om mengden av årlig ferie gi mening?”.
Branson skriver videre at han er inspirert av strømmetjenesten Netflix, som har valgt en tilsvarende ferieløsning for sine ansatte. Netflix mener at moralen, kreativiteten og produktiviteten er steget etter at selskapet innførte den nye ferieordningen.
Grensene mellom arbeidstid og fritid er blitt utvisket takket være moderne mobilteknologi, sier Branson, noe som uansett gjør det umulig for bedrifter å måle hvor mye de ansatte faktisk jobber.
– Det er opp til den enkelte ansatte å avgjøre om han eller hun har lyst til å ta fri et par timer, eller en måned for den del, sier han.
Branson mener dette bygger på antagelsen om at de ansatte kun kan gjøre det om de er hundre prosent sikre på at de er ajour med arbeidet, og når de føler at deres fravær ikke vil skade forretningen.
Trending
- United Spirit Nordic blir en del av Related
- Accor lanserer ALL Accor som app i ChatGPT for hotellsøk og priser
- Google Arts and Culture får City Guide: Skreddersydde forslag til severdigheter, utstillinger og events
- SAS åpner nye ruter til Dubai, Phuket og Krabi i vinterprogrammet 2026 til 2027
- Europeiske reiseansvarlige mer tilbøyelige til å vente lavere volum i 2026
- Expedia fortsetter å kutte ansatte, ansetter for fremtiden
- Tunis utpekt som Arab Tourism Capital 2027: Tunisia satt turistrekord i 2025
- Strawberry med sitt andre hotell på Færøyene
