Tidligere landbruksminister Lars Peder brekk har kalt eplesideren fra Hardanger som ”Norges svar på sjampanje”. Og det er kanskje ikke så langt fra sannheten som det kan høres. I løpet av de siste ti årene har produksjonen ikke bare økt i volum, kvaliteten har løftet seg adskillige hakk.
I en artikkel i Aftenposten sier vinjournalisten Geir Salvesen at de edle dråpene fra Hakastad og Ulvik gård minner om eplearomaen i Champagne. Noen stiler er tørre, andre mer søte og kommersielle, merker Salvesen seg.
– Bruk av syrlige, saktemodnende epler og stedlig naturgjær, kombinert med lang gjæringstid, gir smak og kompleksitet. Det har vært et stort kvalitetssprang, mener Salvesen.
Dette er utvilsomt noe landbruksminister Sylvi Listhaug merket seg da hun nylig var på besøk i området. Der tilkjennegjorde hun et politisk ønske om å endre på dagens regler mot et mer turistvennlig regime.
– Gjestene begriper ikke at de ikke kan få kjøpt med seg en flaske eller to, som Nils Lekve, den største siderprodusenten i Hardanger med sine 50 000 liter i året, uttalte til Aftenposten.
På grunn av Vinmonopol-ordningen og krav til ikke-diskriminering i EØS-systemet er alkohol over 4,7 prosent forbudt å selge direkte fra gård. Her leter nå regjeringen, med Listhaug i spissen, etter en omvei. En utredning om problemstillingen skal leveres innen 1. oktober.
– Dette må vi få til, er Listhaugs kommentar til problemstillingen. Hun ønsker å utnytte potensialet som ligger i det unike, norske siderproduktet.
En av modellene som nå drøftes er om de enkelte gårdsutsalgene skal kunne overføre pengene direkte til Vinmonopolet gjennom en betalingsterminal. En annen løsning er å gi gårdsbrukene status som mikropol, eller bestillingssted der bestillingen blir effektuert omgående.
I Finland, som også har monopol, selges det alkohol fra gårder opp til 13-14 prosent, noe de har holdt på siden de ble medlemmer på midten av 1990-tallet. Det viser at det er mulig å finne en løsning.
– Der det er vilje er det håp, kommenterer fylkesmann i Hordaland, Lars Sponheim, som bor midt i siderriket Ulvik, og som håper at bygda endelig skal kunne bli det norske motparten til den sagnomsuste sprudlevannregionen i hjertet av Frankrike.
Trending
- Grand Travel Awards 2026 I bilder
- Dette er vinnerne av Grand Travel Award for 2026
- Air France og KLM utvider NDC interline til Delta
- Da er vi klare til årets Grand Travel Awards prisutdeling
- Københavns Lufthavn satte passasjerrekord i 2025, transfervekst og SAS hubstrategi løftes frem
- Norwegian konsernet fraktet 1,75 millioner passasjerer i desember
- Reiseinfluensere som ikke eksisterer: AI tar plass i sosiale medier
- Etraveli vil trappe opp B2B satsingen etter nytt eierskifte og forlenget Booking.com avtale
