Senterpartiet satt i regjering med Arbeiderpartiet da høringsforslaget om innføring av turistskatt på overnatting kom i november i fjor. Etter at partiet har forlatt regjeringen, trekker de også støtten til forslaget, skriver Dagens Næringsliv.
– Det er ikke et forslag som kan vedtas slik det er sendt på høring, sier Sps Sigbjørn Gjelsvik til avisen.
– Fra før har både Høyre, Fremskrittspartiet og Venstre avvist forslaget. Det betyr at det ikke er flertall for forslaget i Stortinget, og at vi må se på alternative løsninger, sier administrerende direktør i NHO Reiseliv Kristin Krohn Devold i en pressemelding.
Forslaget innebærer å gi kommunene mulighet til å ta inntil 5 prosent skatt på overnatting fra 2026.
I pressemeldingen skriver NHO Reiseliv at det er viktig å starte med pilotprosjekter før en eventuell nasjonal lovendring.
– Flere destinasjoner, som Lofoten og Verdensarvfjordene på Vestlandet, har ønsket å være pilot og foreslått gode pilotprosjekter. Dette er et fornuftig sted å starte nå, sier hun.
Næringsminister Cecilie Myrseth sier til avisen at det vil komme noen justeringer i det endelige lovforslaget, men ønsker ikke gå inn i detaljene.
– Men jeg er veldig opptatt av at vi nå har en historisk mulighet til å innføre en ordning som kommunene har bedt om og som jeg mener vil være viktig for å sikre tilliten mellom lokalbefolkningen og turistene. Dette vil være avgjørende for å kunne få til den ønskede veksten i turismen fremover, sier Myrseth.
(©NTB)