Streikefaren har de siste dagene økt både i Danmark og i Sverige. Tidligere i år inngikk danske Star Tour den største charterkontrakten i Danmark noensinne med SAS. Star Tours salgsdirektør Stig Elling sa tirsdag til det danske nyhetsbyrået Ritzau at han håper konflikten i flyselskapet ikke slår ut på avviklingen av trafikken.
– I øyeblikket har jeg tillit til at ledelsen og de ansatte i SAS finner fram til en løsning, men vi vil ikke finne oss i at gjestene våre blir tatt som gisler. Og vi ser oss om etter alternativer, slik at gjestenes høstferier ikke skal være truet av streik, sier Stig Elling til Ritzau.
Både i Danmark og Sverige har forhandlinger om en ny lønnsavtale for kabinpersonalet i SAS brutt sammen. De kabinansatte avviser ledelsens nye krav om innsparinger, noe som de mener vil føre til dårligere lønns-, arbeids- og pensjonsforhold.
Trending
- Air India og IndiGo inn i 2026 med økt press på toppsjefene
- USA melder om nedgang i turister for åttende måned på rad
- Flix kjøper majoritet i Flibco, bygger videre på flyplasstransport som allerede er i gang i Sverige
- Lufthansa Group og Amadeus går sammen om «Order ID» som skal erstatte bookingreferanse og billettnummer
- Avinor setter biogassanlegg i drift på Svalbard lufthavn
- Google vil la AI fullføre kjøp i søk og Gemini – lanserer Universal Commerce Protocol
- Lojalitetsprogrammene under press når kredittkortpoeng blir reisens nye valuta
- Etraveli kjøper Wenrix og bygger videre på B2B satsingen