Hvis ikke tjenestemannsforbundet HTF og arbeidsgiverne i svenske SAS kommer til enighet, går 800 kabinansatte ut i streik fra klokken 5 fredag morgen. Streiken kan få store konsekvenser for selskaper med mye reisevirksomhet. Electrolux sendte onsdag et brev til SAS der hvitevaregiganten truer med å slutte å fly med SAS dersom det blir streik.
Ericsson, som ifølge eget utsagn er SAS’ nest største kunde, er inne på samme tanke.
– Vi bruker SAS veldig mye. Vi er avhengig av at infrastrukturen fungerer i Skandinavia. Fly er som telekommunikasjon. Det må fungere, sier Åse Lindskog pressesjef ved Ericsson, til det svenske nyhetsbyrået TT.
Lindskog forteller at Ericsson nå ser seg om etter alternative flyselskaper og at eventuelle endringer kan komme til å bli permanent.
SAS beklager sterkt den usikkerheten som trusselen om streik medfører.
Dersom streiken bryter ut, vil svenske SAS innstille all innenrikstrafikk og det meste av rutene til Europa. Rundt 20.000 reisende vil bli berørt, hegnar.no
Trending
- Lufthansa Group og Amadeus går sammen om «Order ID» som skal erstatte bookingreferanse og billettnummer
- Avinor setter biogassanlegg i drift på Svalbard lufthavn
- Google vil la AI fullføre kjøp i søk og Gemini – lanserer Universal Commerce Protocol
- Lojalitetsprogrammene under press når kredittkortpoeng blir reisens nye valuta
- Etraveli kjøper Wenrix og bygger videre på B2B satsingen
- Emirates utvider Premium Economy til 10 nye byer, og styrker Skandinavia med ekstra København avgang
- Grand Travel Awards 2026 I bilder
- Dette er vinnerne av Grand Travel Award for 2026