Accor har signert en intensjonsavtale om å selge sin gjenværende eierandel på 30,56 prosent i hotelleiendomsselskapet Essendi, tidligere AccorInvest, til et konsortium ledet av Blackstone og Colony Investment Management. Transaksjonen har en samlet verdi på inntil 975 millioner euro og markerer siste steg i konsernets langsiktige dreining bort fra eiendom og over mot drift, distribusjon og merkevarer.
Oppgjøret er strukturert med 675 millioner euro ved gjennomføring, samt en resultatavhengig tilleggskompensasjon på inntil 300 millioner euro, knyttet til fremtidig utvikling i porteføljen.
Ifølge Accor er det forventet at transaksjonen fullføres i løpet av tredje kvartal 2026, forutsatt nødvendige myndighetsgodkjenninger og endelig aksjonæravtale mellom kjøperne og øvrige eiere i Essendi. Porteføljen består i hovedsak av lavpris- og mellomklassehoteller i Europa.
Fra eiendom til franchise og honorarinntekter
Som del av avtalen skal Essendis hoteller gradvis konverteres til franchiseavtaler med Accor, med kontraktslengde på opptil 20 år. Hotellene vil fortsatt operere under Accors merkevarer, men konsernet går fra å være medeier i eiendommene til å levere merkevarer, distribusjon og drift mot løpende gebyrinntekter.
Accor fremhever at dette skal bidra til mer forutsigbare inntektsstrømmer og redusert kapitalbinding. Overgangen er i tråd med konsernets uttalte mål om å øke andelen franchiseavtaler i modne markeder.
Rendyrker en kapitallett modell
Accor har over flere år gjennomført en omfattende nedbygging av eiendomsporteføljen, og opererer nå etter det som i bransjen omtales som en kapitallett modell (Asset light). Salget av den gjenværende eierandelen i Essendi innebærer at konsernet i praksis fullfører denne strategiske omleggingen.
Kapital som tidligere har vært bundet i eiendom, kan dermed omdisponeres til blant annet vekst, teknologi, distribusjon og lojalitetsprogrammer.
Essendi, som skiftet navn fra AccorInvest i 2025, forvalter en portefølje med en verdi på rundt 7,8 milliarder euro ved utgangen av 2024. Selskapet kombinerer eierskap og drift i en hybrid modell, i motsetning til Accors rendyrkede fokus på drift og merkevarer.
Betydelig kapital tilbake til aksjonærene
Accor har varslet at en vesentlig del av provenyet fra salget skal tilbakeføres til aksjonærene. Blant tiltakene er et tilbakekjøpsprogram på rundt 500 millioner euro.
En første del på om lag 225 millioner euro er allerede signalisert som del av tilbakekjøpsprogrammet for regnskapsåret 2026, i tilknytning til transaksjonen.
Samtidig peker selskapet på at salget bidrar til styrket balanse og økt finansiell fleksibilitet.
Del av en bredere bransjetrend
Utviklingen i Accor er i tråd med en bredere trend i internasjonal hotellindustri, der globale kjeder i økende grad har redusert direkte eierskap til eiendom og i stedet satser på skalerbare avtaleformer som franchise og managementavtaler.
Essendi-porteføljen består i stor grad av hoteller i europeiske storbyer og transportknutepunkter, segmenter som er sentrale for både forretningsreiser og gruppetrafikk. For gjester og bedriftskunder vil hotellene i all hovedsak fremstå uendret, selv om eierskaps- og driftsmodellen i bakgrunnen endres.
For reiselivsaktører og innkjøpere kan utviklingen innebære økt vekt på nettverksutvidelse, distribusjon og lojalitetsprogrammer fra kjedenes side, mens eiendomsrelaterte beslutninger i større grad håndteres av eksterne eiere.
Kilder
Accor, Accor signs a memorandum of understanding on the sale of its stake in Essendi, mars 2026
Accor, Capital Markets Update and Asset Light Strategy Overview, 2025
Essendi, Essendi: A New Identity to Foster Responsible Leadership in European Hospitality, 2025
Business Travel News, Accor to Sell Its Remaining Stake in Hotel Ownership Company Essendi, mars 2026
Skift, Accor exits Essendi stake as asset light strategy continues, mars 2026
Hotel Investment Today, Accor sells stake in Essendi for up to $1.1B, mars 2026
